Kreta – Grecja atrakcje: Poznaj najlepsze atrakcje na wyspie

Redakcja

18 marca, 2024
Niezwykłe zabytki, urokliwe plaże, malownicze krajobrazy oraz idealne warunki do uprawiania sportów wodnych i trekkingu to tylko niektóre atrakcje Krety – Grecja to zawsze dobry pomysł na urlop. Już dziś warto pomyśleć o przyszłorocznych wakacjach i zaplanować wycieczkę w to wyjątkowe miejsce. Kreta to rozległa grecka wyspa, która co roku przyciąga tłumy turystów za sprawą swoich cennych zabytków, pięknych plaż oraz urokliwych atrakcji przyrodniczych.
  • Pałac w Knossos. Jedna z największych atrakcji Krety, drugi najpopularniejszy zabytek Grecji, zaraz po Akropolu. Pochodzący z XV w p.n.e. pałac został częściowo zrekonstruowany. Legenda głosi, że w podziemiach pałacu znajdował się labirynt Minotaura.
  • Plaża Vai. Jedna z największych atrakcji Krety, która sławę zawdzięcza reklamie batoników, kręconej tutaj w latach 70 ubiegłego wieku. Plaża przyciąga turystów największym gajem palmowym w Europie oraz drobnym, jasnym piaskiem.
  • Wąwóz Samaria. Wąwóz znajduje się południowo-zachodniej części wyspy, w sercu Parku Narodowego Białych Gór Krety. Jest to najdłuższy i najbardziej malowniczy kanion w Europie, a jego długość wynosi 18 km. W połowie szlaku znajduje się opuszczona wioska Samaria.

Najlepsze miejsca na zwiedzanie

  • Heraklion. Heraklion jest największym miastem na Krecie, a zarazem jej stolicą. Jego historia sięga VII wieku p.n.e. Obowiązkowym punktem zwiedzania Heraklionu jest Rocca al Mare, czyli średniowieczna wenecka twierdza, wybudowana do obrony przed Turkami. Znajdują się tu również Muzeum Historii Krety oraz Muzeum Archeologiczne.
  • Chania. Miasto znajduje się na północno-zachodnim wybrzeżu Krety. Stare miasto Chanii jest jedną z największych atrakcji Krety i całej Grecji. Zbudowane w stylu weneckim jest pełne wąskich uliczek i kolorowych zabudowań. Godnymi odwiedzenia miejscami są także Port Wenecki z XIV wieku, latarnia morska oraz Meczet Janczarów z czasów osmańskich.
  • Jaskinia Dikteona. Według mitologii jaskinia Dikteona była miejscem narodzin Zeusa. Grota znajduje się w centralnej części Krety. Jej gówna komora ma blisko 70 m długości. Wnętrze jaskini jest pełne stalaktytów, stalagmitów i innych form naciekowych.
kreta grecja

Aktywności na wyspie

  • Trekking i wspinaczka górska. Kreta to idealne miejsce dla fanów trekkingu. Spotkamy tu liczne szlaki piesze – wytyczone wzdłuż wybrzeża, a także w wąwozach. Miłośnicy górskich szlaków mogą wędrować w paśmie Białych Gór albo zdobyć Psiloritis (2465 m n.p.m.), najwyższy szczyt Krety.
  • Sporty wodne.Największa wyspa Grecji posiada idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. Miłośników nurkowania przyciągają tutaj podwodne jaskinie, wąwozy czy zatopione wraki statków. Miejsca polecane dla nurków to m.in.: wybrzeże Kravos, Cave of the Elephantes w regionie Chania oraz El Greco Reef w regionie Heraklion. Fani windsurfingu powinni spróbować swoich sił na małej wysepce Elafonisi, która zlokalizowana jest w pobliżu południowo-zachodniego wybrzeża Krety. Nieopodal miejscowości Agios Nikolaos znajduje się plaża Almyros, która posiada świetne warunki do uprawiania sportów wodnych. Funkcjonują tu wypożyczalnie motorówek, skuterów i nart wodnych.

Polecane: