Najważniejsze informacje na temat dojazdu do Chorwacji samochodem: trasy, koszty i przydatne wskazówki

Co roku, ponad milion Polaków wybiera Chorwację jako miejsce na spędzenie swojego urlopu. Zdecydowana większość jako środek transportu wybiera samochód i nie ma się co dziwić, gdyż jest to całkiem rozsądne rozwiązanie - zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Dojazd do Chorwacji samochodem pozwala na zapakowanie wielu bagaży i sprzętów, który są niezbędne lub zwyczajnie uprzyjemniają pobyt. Czas dojazdu w zależności od miejsca startu w Polsce i punktu docelowego w Chorwacji zazwyczaj mieści się w przedziale od 11 do 16 godzin. Mieszkańcy północnej Polski chcący dojechać samochodem na południe Chorwacji, mogą zbliżyć się do 18 a nawet 20 godzin, co jest już sporym wyzwaniem. Na podróż samochodem do Chorwacji zazwyczaj decydują się mieszkańcy południa Polski.

Unikaj kolejek

Jak dojechać do Chorwacji?

Dojazd samochodem do Chorwacji jest tematem wielu rozmów i rozważań. Najlepsza trasa zależy przede wszystkim od miejsca zamieszkania w Polsce, ale także preferencji podróżowania, pory dnia, kosztów, chęci zatrzymania się po drodze i odwiedzenia ciekawych miejsc. Każda propozycja trasy ma swoje obiektywne plusy i minusy, a także te zupełnie subiektywne. Postaramy się przedstawić pokrótce charakterystykę najczęściej wybieranych tras do Chorwacji.

Trasa I: Czechy - Austria - Słowenia

Wygoda i oszczędność

Najpopularniejszą trasą samochodową, która prowadzi do Chorwacji jest ta, biegnąca przez Czechy, Austrię i Słowenię. Charakteryzuje się ona najkrótszym czasem dojazdu z większości miejsc w Polsce oraz dużą wygodą, ze względu na dobrze przygotowane drogi. Niemal cały odcinek biegnie autostradą lub drogą ekspresową, dając możliwość uzyskania wysokiej średniej prędkości na całej trasie.

Winiety na trasie CZ - AT - SI

W każdym z krajów należy zakupić winiety na drogi płatne. Winiety można kupić w systemach poboru opłat każdego z krajów, po drodze w punktach do tego wyznaczonych lub zamówić komplet winiet na całą trasę w serwisach pośredniczących. Ostatnią opcję polecamy ze względu na dużą wygodę i małe ryzyko popełnienia błędów. Najczęstszym powodem mandatu za brak lub błędnie wykupioną winietę na trasie prowadzącej przez Czechy, Austrie i Słowenię jest źle dopasowana winieta do kategorii pojazdu w Słowenii, gdzie dla samochodów do 3,5 t. przeznaczone są dwie oddzielne kategorie.

Polska - wyjazd z kraju

W Polsce drogą która stanowi komunikacyjną arterię zbiorczą jest autostrada A4 biegnąca ze wschodu na zachód Polski, którą należy dotrzeć do autostrady A1 w Gliwicach, a następnie kierować się na południe do przejścia granicznego w Gorzyczkach.

Kupuj przez internet

Czechy

W Czechach kontynuujemy trasę w kierunku Ostrawy, odcinek ten jest bezpłatny od granicy, a następnie w kierunku Ołomuńca, Brna, aby ostatecznie dotrzeć do granicy Czech z Austrią w okolicy miejscowości Mikulov. Na odcinku Ostrawa - granica Czech z Austrią obowiązują wspomniane wcześniej winiety. Odcinek czeski powinien nam zająć nie więcej niż 2,5 - 3 godziny.

Bezstresowa jazda

Austria

W Austrii od pierwszych metrów należy mieć wykupione winiety, kamery przy drodze odczytują rejestracje i sprawdzają w systemie, czy pojazd posiada opłacony przejazd. Pocieszeniem może być fakt, że na tej trasie nie ma odcinków dodatkowo płatnych, a takie na terenie Austrii występują. Kierujemy się autostradą na Wiedeń, następnie Wiener Neustadt, Graz, skąd odbijamy na południe aby dotrzeć do granicy ze Słowenią na przejściu Spielfeld. Odcinek austriacki powinien zająć ok 3,5 godziny.

Łatwiejsze planowanie podróży

Słowenia

Najmniej lubianym przez kierowców odcinkiem jest fragment prowadzący przez Słowenię. Spowodowane jest to stosunkowo wysokimi cenami winiet oraz faktem, że do przejechania drogami płatnymi jest ledwie 65 kilometrów. Dodatkowo u Słoweńców najkrótsza winieta ważna jest 7 dni, a nie 10 tak jak ma to miejsce w Czechach i Austrii. Powoduje to konieczność zakupu 2 winiet 7 dniowych dla osób planujących wyjazd na 10 dni. Niektórzy kierowcy w ramach protestu decydują się na ominięcie dróg płatnych w Słowenii, jest to pomysł warty rozważenia, choć alternatywna trasa prowadzi przez wąskie uliczki słoweńskich wsi.

Co warto zobaczyć po drodze?

Dla częstych podróżujących

Jeżeli planujemy podzielić trasę na 2 dni lub chcemy zwiedzić po drodze ciekawe miejsce, to zdecydowanie polecamy wstąpić na chwilę do Wiednia. Stolica Austrii jest nie tyle na trasie dojazdu, co niemal przejeżdża się przez jej centrum. Kawa we Wiedniu? Brzmi świetnie! Innym świetnym pomysłem na trasie do Chorwacji samochodem jest słoweński Ptuj, czyli urokliwe miasteczko z niezwykłym klimatem - również świetny pomysł na krótki przystanek. W przypadku tej miejscowości łatwiej będzie nam znaleźć miejsce do parkowania i szybciej wyjedziemy z miasta po przerwie. Pamiętać również należy, że przed nami jeszcze sporo drogi w samej Chorwacji, dlatego tym bardziej polecamy Ptuj na krótki odpoczynek.

Trasa II: Słowacja - Węgry

Bez szukania punktów sprzedaży

Drugą najczęściej wybieraną trasą jest droga przez Słowację i Węgry. Wybierana głównie przez mieszkańców wschodniej polski oraz Małopolski. Mieszkańcom Śląska opłaca się korzystanie z obu tras w zależności od preferencji. Trasa przez Słowację i Węgry jest mniej wygodna ze względu na konieczność przejechania sporej części trasy lokalnymi drogami, zarówno w Słowacji, jak i na Węgrzech. Do wad zaliczyć można większe ryzyko otrzymania mandatu w terenie zabudowanym. Zwolennicy tej opcji wskazują na ciekawsze widoki, brak autostradowej monotonii i tańsze winiety.

Winiety na trasie SK - HU

Winiety na trasie przebiegającej przez Słowację i Węgry do niedawna były znacznie tańsze niż na trasie prowadzącej przez Czechy, Austrię i Słowenię. Przede wszystkim z powodu mniejszej ilości krajów, przez które należy przejechać, ale także z powodu niższych cen w stosunku do Czech i Austrii. Od roku 2023 ceny winiet w tych krajach zwiększyły się, zatem ta różnica już nie jest tak istotna, choć w dalszym ciągu jest to wariant tańszy, jeżeli chodzi o opłaty drogowe.

Podczas zakupu winiet w tym wariancie, należy zwrócić szczególną uwagę na winiety węgierskie ze względu na częste mandaty. Powodem wielu mandatów jest złe dopasowanie rodzaju winiety do kategorii pojazdu. Na Węgrzech dla pojazdów do 3,5 t. obowiązują dwie kategorie winiet D1 i D2. Przed zakupem należy przeczytać i upewnić się, że dokonaliśmy właściwego wyboru. Jeżeli popełniliśmy błąd - mandat jest niemal pewny.

Polska - Wyjazd z kraju

W przypadku tego wariantu trasy istnieje więcej możliwości dojazdu do granicy słowackiej, w zależności od miejsca wyjazdu w Polsce. Mieszkańcy zachodniej i centralnej Polski najczęściej wybierają Autostradę A1 i A4, aby następnie w Katowicach trasą 1 lub 86 dojechać do granicy w Zwardoniu. mieszkańcy Małopolski trasą S7 kierują się na południe do przejścia granicznego w Chyżnem, a mieszkańcy terenów wschodnich trasą S19/19 dojeżdżają do przejścia granicznego w Barwinku.

Przekraczaj granice bezproblemowo

Słowacja

W Słowacji kierowcy korzystający z przejść granicznych w Zwardoniu lub Chyżnem i Barwinku, kontynuują odpowiadające im trasy na terenie Słowacji:

  • Zwardoń -> Cadca - Zylina - Trenczyn - Bratysława - Rajka
  • Chyżne -> Rużomberk - Zwoleń - Sahy
  • Barwinek -> Preszów - Koszyce - Kechnec

Najwygodniejszą i najszybszą opcją, jest zaznaczona na niebiesko trasa w kierunku Bratysławy, jednak po wjeździe na teren Węgier zamienia się ona miejscami w lokalne drogi przez różne miejscowości, a dwie pozostałe po trudniejszym przejeździe przez Słowację, wjeżdżają na trasy szybkiego ruchu na Węgrzech.

Kupuj online i oszczędzaj czas

Węgry

Na Węgrzech wszystkie trasy łączą się w niedalekiej odległości od granicy z Chorwacją, w miejscowości Nagykanizsa. Trasy oznaczone kolorem zielonym i żółtym prowadzą przez dobrej jakości drogi szybkiego ruchu, a trasa niebieska niestety prowadzi nas przez węgierskie drogi lokalne, wsie i miasteczka. Odcinek niebieski nie jest na szczęście zbyt długi, bo mimo gorszych dróg, powinniśmy go przejechać w ok. 3,5 godziny. Do niedawna na granicy Węgier i Chorwacji w miejscowości Letenye tworzyły się korki, ze względu na to, że Chorwacja nie należała do strefy Schengen. To się zmieniło z początkiem roku 2023 i już nie ma tego problemu. Jedynym korkiem, który może nas czekać, jest ten tworzący się przy wjeździe na autostradę w Chorwacji.

Dla bezstresowego podróżowania

Co warto zobaczyć po drodze?

Na tej trasie zdecydowanie polecamy Budapeszt, którego zachwalać zdecydowanie nie trzeba. W przypadku tego miasta najlepiej zarezerwować pełny dzień, aby mieć możliwość zobaczenia choć część atrakcji. Niestety Budapeszt znajduje się na trasie dojazdu do Chorwacji samochodem wyłącznie dla osób jadących z okolic Małopolski lub zachodu kraju. Dla chętnych dobrym pomysłem będzie również Zagrzeb, czyli stolica Chorwacji.

Łatwy i bezpieczny sposób

Chorwacja
W samej Chorwacji nie ma winiet, a opłaty za drogi dokonuje się tak jak w Polsce, na bramkach. W 2023 r. Chorwacja stała się członkiem strefy euro i od tego momentu za wszystkie produktu i usługi płacimy w euro, a chorwackie kuny możemy zostawić na pamiątkę. Trasa w samej Chorwacji zależy od naszego miejsca docelowego, choć ze względu na ukształtowanie terenu i granic Państwa, większość turystów kieruje się na południe jedyną i piękną autostradą A1. Nie dotyczy to tych osób, które planują odwiedzenie półwyspu Istria oraz okolic wyspy Krka. W takim wypadku trasa może przebiegać inaczej już od obwodnicy Mariboru w Słowenii, gdzie zamiast kierować się na południe, odbijamy na zachód, tak by przejechać większość trasy Słoweńskimi autostradami w kierunku Lubljany, Triestu, a następnie Puli. W taki sposób korzystamy z wykupionych winiet słoweńskich i nie musimy opłacać dodatkowo autostrad w Chorwacji.

Bezpiecznej podróży!